Levitsky: Az USA demokrácia helyett autokráciává válhat
Donald Trump kormányzása alatt az Amerikai Egyesült Államok a demokrácia határait feszegeti – állítja Steven Levitsky, a „Hogyan halnak meg a demokráciák” című könyv társszerzője. A neves harvardi professzor szerint Trump autokratikus rendszert formál, amely veszélyezteti az ország demokratikus intézményeit. Hozzátette, hogy Trump az eddigi tekintélyelvű vezetők, például Orbán Viktor vagy Recep Tayyip Erdogan gyakorlatát továbbfejlesztve egyedülálló fenyegetést jelent.
A Spiegelnek adott interjúban Levitsky kifejtette, hogy Trump első két hónapja nem hasonlítható más autoriter vezetők tevékenységéhez. Az amerikai elnök saját szövetségeseivel tölti fel az államigazgatási szerveket, a hadsereget, és példát vesz a magyar kormányfőről, aki az államot fegyverként használta a politikai ellenfelek elhallgattatására. Ezt a taktikát a Republikánus Párt is gyorsan átvette, politikai és ideológiai célokra próbálva felhasználni a közhivatalokat.
A demokratikus intézmények kiüresednek
Levitsky szerint az Egyesült Államok demokráciája súlyos veszélyben van, és hamarosan versengő tekintélyelvűséggé alakulhat. Ez a rendszer formálisan megtartja a demokratikus intézményeket, de azok elvesztik valódi funkcióikat. A hatalom ugyanis könyörtelenül megszállja a bíróságokat, a titkosszolgálatokat, valamint a különböző felügyeleti szerveket. Ezeket a struktúrákat Trump arra használja fel, hogy elnyomja politikai ellenfeleit és csökkentse azok választási esélyeit.
A professzor arról is beszámolt, hogy a jelenlegi retorika és hatalmi intézkedések többek közt a sajtó, a tudományos élet és a civil szféra elhallgattatására törekszenek. Egyre kevesebben mernek nyíltan szembemenni a hatalomban lévőkkel, attól tartva, hogy a következmények őket is elérik.
Az alkotmányos akadályok és a demokraták ellenállása
Ugyanakkor Levitsky hangsúlyozta, hogy Amerikában az autokrácia megvalósítása nehezebb, mint más országokban. Az alkotmány módosításához például kétharmados többség szükséges a Kongresszus mindkét házában, majd a szövetségi államok háromnegyedének is jóvá kell hagynia a változtatásokat. A professzor hozzátette, hogy a Demokraták jelenlegi ellenállása sokkal erősebb, mint amire a magyar ellenzék képes volt, valamint Trump esetleges jövő évi veresége a Képviselőházban további akadályokat jelenthet a számára.
Az USA helyzetének alakulása Levitsky szerint szélesebb társadalmi-történelmi következményekkel járhat. Meglátása szerint a világ geopolitikai egyensúlyára is hatással lehet, milyen irányba mozdul az amerikai demokrácia jelenlegi alakulása.
Forrás: hvg.hu/360/20250322_Steven-Levitsky-Spiegel-Az-USA-megszunik-demokracia-lenni
