Gulyás Gergely nyilatkozata és annak következményei
A hétfői kormányinfón elhangzó Gulyás Gergelyi nyilatkozat, miszerint az ingóságok és ingatlanok külön adásvételi szerződéssel történő értékesítése “teljesen jogszerű eljárás”, mesteri leegyszerűsítése a tényeknek, amit nem lehet félvállról venni. Az ingatlanpiacon régóta ismert, hogy a vételár csökkentésének különféle trükkjei léteznek, ilyenkor a jogászoknak pedig mindig óvatosan kell fogalmazniuk.
Adóelkerülés és jogi kockázatok
Gulyás miniszter érvei elsőre meggyőzőnek tűnhetnek, de ennek gyakorlati következményei komoly kockázatokat rejtenek magukban. A bútorok és egyéb ingóságok eladásával kapcsolatos ügylet során keletkező árnyékpiac nemcsak adócsaláshoz, de költségvetési csaláshoz is vezethet, ami teljesen megkérdőjelezi a kormány által képviselt jogi normákat.
Ingó- és ingatlanvásárlás jellemzői
Az ingatlanvásárlás során a felek két lehetséges szerződési formát választanak: az első esetben egyetlen adásvételi szerződés jön létre, amely mindent magában foglal, míg a másodikban különválasztják az ingókat és az ingatlant. A második lehetőség lehetővé teszi a hatóságok elől rejtett tranzakciókat, ugyanis az ingóságokra vonatkozó szerződés a jogi rendszer számára láthatatlan maradhat.
Adózási következmények
Számos esetben a felek az ingatlan vételárát úgy alakítják, hogy az ingóságok fiktív túlértékelésével csökkentik az ingatlan eladási árát. Ez a gyakorlat nemcsak etikátlan, hanem jogi következményekkel is járhat, ha a NAV gyanúja felmerül.
Összegzés
Gulyás Gergely részéről tett megjegyzései nemcsak szerencsétlenek, hanem veszélyesek is, hiszen a kormány lobbiérdekeit szolgálják. Az adóelkerülés, a költségvetési csalás és a jogsértések hosszú távon nemcsak a gazdaságra, de az állampolgárok bizalmára is súlyos hatással lesznek.
