Plakátcégek végveszélyben: Simicska dominál, a Tisza elintézi őket?

által Aron

Az Óriásplakát Piac Új Szabályozása: Ki Változtatja Meg a Játszóteret?

A közterületi reklámok szabályozásának legújabb módosításait a Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a piacra nehezedő nyomás indoklásaként vezette elő, hangsúlyozva, hogy az érintett cégek az utóbbi időszakban jelentős bevételekre tettek szert. E pontosításokkal összhangban Koltai Viktor, a Magyar Reklámszövetség Közterületi Tagozatának elnökségi tagja, egyben a Pont Reklám Kft. ügyvezetője éles kritikát fogalmazott meg, amelyben kétségbe vonja a kormány által támogatott változások valódi szándékait és hatásait.

A Pont Reklám Pénzügyi Valósága

Koltai Viktor bemutatta a Pont Reklám pénzügyi helyzetének alakulását az elmúlt évtizedben, amelyből kiderül, hogy az árbevétel-arányos nyereségük átlagosan mindössze 5 százalék körüli volt. Ezen felül a politikai és kormányzati hirdetésekből származó bevételük csupán 3 százalékot tett ki, így az állítás, miszerint a NER (Nemzeti Együttműködés Rendszere) kedvezményezettjeiként viselkednének, hamar megbukik a valóság próbáján.

Simicska Lajos és a Piaci Manipuláció

Koltai Viktor emlékeztetett arra is, hogy a közelmúltban, amikor a Publimont AG átvette az Europlakát cégcsoportot, Simicska Lajos a saját embereit hozta az irányításba, ezzel kiszorítva a korábbi vezetőséget, köztük őt magát is. Ez a lépés 2009-re nyúlik vissza, amikor a vállalat nagy részesedéssel bírt a közterületi reklámok piacán. A Pont Reklámhoz való későbbi csatlakozása tükrözheti a piaci versenyképesség megváltozását, hiszen nemcsak a hirdetési jogok, hanem a telepítési lehetőségek is egyre inkább korlátozottá váltak.

Kihívások a MÁV Területén

A Pont Reklám számára különösen nehézzé vált a helyzete, amikor 2012-ben a MÁV kiírt egy tendert, amely olyan feltételeket szabott, hogy a cég nem tudott indulni. A tender nyerteseként a Publimont tovább szűkítette a Pont Reklám által birtokolt táblák körét, így a társaság új telepítésére irányuló reményei 2017 óta törvényileg is lehetetlenné váltak. E folyamat hírnevet és piaci pozíciót kívánt elérni Önmaguk számára, míg a Pont Reklám a fennmaradó eszközeivel próbálja fenntartani a versenyképességét.

Jövőbeli Kilátások

Mindezek fényében fontos kérdések merülnek fel a közterületi reklámok jövőjéről, és a kapcsolódó szabályozások hatásáról. Koltai Viktor a közszolgáltatás és a magánszektor határvonalán egyensúlyozva arra figyelmeztet, hogy a folyamatosan változó környezetben a kis- és középvállalkozások helyzete egyre kiszolgáltatottabbá válik, amennyiben a nagyvállalatok dominálják a piacot. Az új szabályozásoknak kiemelt figyelemmel kell lennie, hogy a verseny továbbra is fennmaradhasson, és a közszolgáltatásokhoz való hozzáférés is biztosított lehessen az szeretettel bíró hirdetők számára.

Ezt is kedvelheted